Brzuch człowieka jest obszarem, w którym toczy się bogate życie wewnętrzne. Zmiany jakie zachodzą w nim – zwłaszcza u kobiet, choćby ze względu na cykl miesięczny, nie mówiąc o ciąży, porodach czy menopauzie, wywierają ogromny wpływ zarówno na jego wygląd zewnętrzny jak i funkcję.

Odkąd pracuje z kobietami „bardziej intymnie” obserwuję u większości pewne zjawisko – czy też fenomen, który związany jest z obszarem brzucha. Brzuch dla kobiety jest często głównym  – o ile nie jedynym determinantem  atrakcyjnego wyglądu. Kobieta może być piękna, z długimi nogami, zgrabnie zarysowanymi biodrami, zdrowymi lśniącymi włosami czy smukłą szyją… Ale jeśli jej brzuch nie jest (idealnie) płaski, to wszystkie te dobrocie schodzą na II czy nawet III plan. Wielu paniom zależy na ładnym wyglądzie brzucha, a czy nie równie ważne (a nawet ważniejsze) powinno być jego zdrowie i dobre funkcjonowanie.

Bardzo często się zdarza, że pacjentki, które odwiedzają mnie w gabinecie, mają problem z  czuciem obszaru brzucha i poczuciem go w przestrzeni.

Skąd się to bierze?

Może to wynikać na przykład z:

  1. przebytych stanów operacyjnych, które nierzadko powodują zaburzenia czucia rejonu brzucha, zwłaszcza w okolicy blizny (np. po wycięciu wyrostka, po cesarskim cięciu itp),
  2. słabej świadomości ciała,
  3. przebytych ciąż.

Dobre (po)czucie brzucha ma istotne znaczenie dla procesu rekonwalescencji i rewitalizacji tego rejonu ciała po okresie ciąży&porodu oraz po przebytych zabiegach chirurgicznych.

Jeśli jesteś po porodzie lub jakiejkolwiek operacji wykonywanej z dostępu brzusznego i zauważasz u siebie „dziwne zachowanie” swojego brzucha, idź na wizytę do zaufanego terapeuty, który pomoże Ci rozwiązać problem.

Co zrobić w ramach samopomocy?

Pomocne w tym będzie choćby przyklejenie plastra –  kinesiology tapig. Będziesz potrzebować kilka cm tego plastra (kawałek długości ok. 10 cm).

Połóż się na plecach. Jeśli dokucza Ci kręgosłup to ulgę przyniesie ugięcie kolan. Następnie rozluźnij i lekko rozciągnij mięśniach brzucha (możemy to osiągnąć robiąc wdech) i bez rozciągania taśmy przyklej ją w dolnych partiach brzucha. Potrzyj plaster kilka razy aby zaktywować klej na jego odwrocie i abyś miała pewność, że się dokładnie przykleił.

Taśma poprawi krążenie obszaru brzucha, a także pozwoli w końcu poczuć obecność tej części naszego ciała 🙂