Aktywna fizycznie w ciąży

Wiele czynników wpływa na prawidłowy przebieg ciąży, w tym ważną rolę przypisuje się stylowi życia. Jednym z jego nieodłącznych elementów jest aktywność fizyczna.

Wraz z rozwojem medycyny i poszerzaniem się wiedzy na temat fizjologii ciąży zmienia się podejście do podejmowania przez kobiety ciężarne aktywności fizycznej. Coraz bardziej odchodzi się od asekuracyjnego podejścia, sugerującego ograniczenie wszelkiej aktywności związanej z wysiłkiem, a coraz częściej poleca się się uprawianie regularnej gimnastyki oraz ćwiczeń. Chodzi bowiem o właściwe postępowanie gwarantujące rozwój dziecka, ale także przygotowanie przyszłej mamy do aktywnego udziału w porodzie.

DECYZJA O PODJĘCIU/KONTYNUOWANIU AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Zanim kobieta w ciąży rozpocznie ćwiczenia lub inne formy aktywności ruchowej powinna najpierw skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę, celem wykluczenia przeciwwskazań do obciążania ciała dodatkowym wysiłkiem.

Jeżeli kobieta przed ciążą prowadziła niezbyt aktywny tryb życia, to powinna odczekać z ćwiczeniami/gimnastyką do zakończenia 12 tygodnia ciąży. Najlepiej aby potem została skierowane na konkretne zajęcia dedykowane dla kobiet w ciąży, szczególnie jeśli wcześniej nie wykonywała żadnych ćwiczeń.

Jeśli zaś kobieta była przed ciążą aktywna ruchowo i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczeń w trakcie jej trwania, to powinna przeanalizować i dostosować uprawianą formę ruchu w momencie gdy tylko dowie się o tym, że jest w ciąży. W przypadku intensywnych treningów 

powinna zmniejszyć ich intensywność oraz skorygować je w zależności o czasu trwania ciąży i stanu ogólnego.

W przebiegu ciąży niepowikłanej, według ACOG (American Collage of Obstetricans nad Gynecologist) podjęcie umiarkowanej aktywności fizycznej jest jak najbardziej wskazane, a przyszłe mamy powinny być zachęcane do uczestnictwa w zajęciach o profilu dostosowanym dla kobiet ciężarnych oraz do kontynuowania samodzielnej gimnastyki w domu. 

Tak więc aktywność fizyczna – ważna składowa pro-zdrowotnego stylu życia stanowi ważną część procesu pielęgnacji ciała i organizmu w ciąży o fizjologicznym i niepowikłanym przebiegu.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ W CIĄŻY?

  1.  Łagodzenie dolegliwości ciążowych lub nawet zapobieganie ich powstawaniu.
  2.  Wzmacnianie mięśni brzucha, kręgosłupa, dna miednicy oraz kończyn.
  3.  Utrzymywanie/zwiększanie zakresu ruchu w stawach.
  4.  Korekcja postawy ciała.
  5.  Poprawa czynności układu oddechowego.
  6.  Przygotowanie do wysiłku porodowego oraz skrócenie czasu porodu.
  7.  Znaczne skrócenie czasu regeneracji poporodowej.
  8.  Poprawa samopoczucia, zapobieganie występowaniu depresji poporodowej.
  9.  Wpływ na kontrolę wzrostu masy ciała (zapobiegając nadmiernemu jej przyrostowi).
  10.  Wspomaganie regulacji przemian węglowodanowych (zwłaszcza w kontekście cukrzycy ciążowej)

O rodzajach aktywności fizycznej w ciąży i zasadach jej uprawiania już w następnym poście.