Ciąża – bezpieczny powrót do formy

Już kiedyś o tym było i pewnie jeszcze nie raz będzie, gdyż temat jest -mam wrażenie- nie wyczerpany.  Na co zwrócić uwagę chcąc wrócić do formy po ciąży i porodzie? 

Zaraz po porodzie

Lepiej jest wrzucić na luz z bardziej wymagającymi formami ruchu, Nawet jeżeli przed ciążą i w jej trakcie było się bardzo aktywną. Połóg to czas aby dać ciału odpocząć, Co nie znaczy jednak, że nie możesz robić zupełnie nic. Możesz robić nawet bardzo wiele.

Masz całkiem szeroki wachlarz działań do wyboru:

  • ćwiczenia oddechowe,
  • aktywizowanie mięśni dna miednicy
  • i mięśnia poprzecznego brzucha,
  • ćwiczenia prawidłowej postawy,
  • rozbudzanie świadomości ciała,
  • ćwiczenia rozciągające i rozluźniające,
  • delikatne ćwiczenia ogólnie wzmacniające,
  • oraz profilaktyka czynności dnia codziennego.

W tym czasie przede wszystkim ważna jest profilaktyka czynności dnia codziennego. Chodzi tu o takie czynności jak dźwiganie zakupów, wózka itp., noszenie dziecka, karmienie go, wstawanie z łóżka i kładzenie się, korzystanie z toalety, czy to w jaki sposób siedzimy i stoimy i wiele wiele innych prozaicznych aktywności, których na co dzień jest cała masa. Tego powinno się przestrzegać zawsze- nie tylko w okresie około i poporodowym.

Po kilku tygodniach

Z czasem kiedy ciało dochodzi do siebie, a wydolność mięśni brzucha i dna miednicy nie wykazuje dysfunkcji, można stopniowo wprowadzać aktywności bardziej intensywne, ale zawsze mając na uwadze swoje zdrowie i bezpieczeństwo – ruch się ma odbywać dla zdrowia, a nie za cenę zdrowia. Możesz truchtać, uprawiać gimnastykę typu zdrowy kręgosłup czy gimnastykę ogólną, jeździć na rowerze itp., ale cokolwiek będziesz robić- pamiętaj o dobrej postawie! Już ona sama zapewnia ciału lepsze warunki dla pracy wszystkich mięśni.

Po kilku miesiącach

Jeśli nie masz problemów z rozstępem mięśni prostych brzucha, ani dolegliwości ze strony dna miednicy, przynajmniej 3-4 (a nawet 6) miesiące odczekaj z intensywniejszym bieganiem, fitnessem czy treningami na siłowni. Aktywność ma być przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Bez względu na czas

Uważaj na ćwiczenia typu „brzuszki”, gdyż powodują nadmierny wzrost ciśnienia śródbrzusznego, przez co dochodzi do wypychania trzewi do przodu (deformacja kresy białej) oraz spychania ich w kierunku dna miednicy.